خبر های جدید

:::فرکانس تلویزیون طپش : فعلا" قطع می باشد:::فرکانس تلویزیون بی بی سی فارسی بر روی ماهواره هاتبرد :12539 / H /27500::: شبکه pdf-TV بر روی فرکانس جدید 11470/V/27500 هاتبرد به روی ایر آمد :::فرکانس تلویزیون فارسی 1 روی ماهواره یوتلست دبلیو 3 آ :11221/ H /27500 ::: رادیو پس‌فردا برنامه‌ای است در رادیو فردا که از شنبه تا چهارشنبه به مدت یک ساعت از 21:00 تا 22:00 شب به وقت ایران با اجرای فرشید منافی با زبان طنز آزاد، به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری وحتی ورزشی روز ایران و جهان می‌پردازد. :::
استقبال جوانان از طرح نستعلیق و اسلیمی بر لباس‌ - DVB ، اخبار کانالها ، کدهای جدید و مطالب جالب از سراسر جهان
چهارشنبه 23 اردیبهشت‌ماه سال 1388
جوانان ایرانی به تازگی به لباس‌هایی با نقوش ایرانی مثل اسلیمی‌، ختایی و خطوط نستعلیق علاقه نشان داده‌اند و تعداد طراحانی که در این سبک می‌کنند،‌رو به افزایش است.


به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، طراحی لباس آن هم با نقوشی کاملاً ایرانی مثل اسلیمی، ختایی و خطوط نستعلیق، شکسته نستعلیق و ...اخیراً توجه بخش قابل توجهی از جوانان ایرانی را به خود جلب کرده است.
تولید این گونه لباس‌ها بسیار محدود است. بنابراین تنها عده خاصی از افراد که می‌خواهند متفاوت از دیگران باشند و لباس‌هایی هنرمندانه با ویژگی‌های کاملاً ایرانی بپوشند سراغ این طرح‌ها می‌روند.
یاسمین بحرینی جوان خلاق و خوش ذوقی است که در زمینه طراحی و چاپ پارچه و لباس فعالیت می‌کند. او دانش‌آموخته همین رشته از دانشگاه الزهراء (س) است و مدت یک سال است که به صورت فعال به همراه دو تن دیگر از دوستانش به طراحی‌هایی برگرفته از نقوش ایرانی و اسلامی می‌پردازد. طرح‌هایی که در هیچ بازار و پاساژی یافت نمی‌شود.
بحرینی که اکنون کارگاه و مغازه کوچکی را در اختیار گرفته است، مشتریان خاص خود را دارد و هر روز بر تعداد علاقه‌مندان به طراحی‌هایش افزوده می‌شود.
او درباره نوع فعالیتش و ایده برپایی چنین کارگاهی به خبرنگار فارس می‌گوید: من روی لباس‌های خودم نقوش ایرانی و خوشنویسی چاپ می‌کردم که بعد با علاقه و استقبال بسیار زیاد جوانان هم سن و سال خودم مواجه شدم،به مرور تصمیم گرفتم شروع به چاپ این طرح‌ها در تعداد بیشتری کنم. ابتدا روی طراحی لباس زنان کار می‌کردم ولی به مرور آقایان نیز نسبت به این طرح‌ها علاقه نشان دادند و همین استقبال انگیزه‌ای شد تا به فکر برپایی کارگاه چاپ پارچه و طراحی لباس با همکاری دو تن از دوستانم بزنیم و اکنون نیز که طرح‌های ما با استقبال زیادی مواجه شده است به فکر تولید انبوه نیستیم.
این هنرمند جوان معتقد است که به جای تولید انبوه یک طرح می‌توان طرح‌های بسیار متنوع و جدید را کار کرد و از هر طرح تنها تعداد محدودی را عرضه کرد تا به این ترتیب مشتریان خاص خودمان را همیشه راضی نگه داریم.
وی همچنین درباره حمایت انجمن طراحان پارچه و لباس هم گفت: انجمن کار ما را تأیید کرده است و به زودی لوگوی ما نیز بعد از ثبت رسمی روی لباس‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
بحرینی درباره طرح و نقش لباس‌های موجود در بازار هم گفت:‌ اغلب این لباس‌ها هیچ هویتی ندارند و مردم هم بدون هدف از این لباس‌ها استفاده می‌کنند، در حالی که ما ایرانی هستیم و بهتر است از لباس‌هایی با طرح و نقش ایرانی استفاده کنیم.
تعداد این کارگاه‌های کوچک که با همکاری دو یا سه جوان تحصیل‌کرده در رشته طراحی و چاپ پارچه برپا می‌شود، چندان زیاد نیست و شاید همین تعداد اندک و طرح‌های جدید و ایرانی که ارائه می‌کنند باعث استقبال جوانان شده است.
این جوان خوش‌ذوق درباره شیوه کارش روی لباس‌ها توضیح داد: ما بیشتر به تنوع طرح‌هایمان فکر می‌کنیم و از هر طرح و نقش که ترکیبی از خوشنویسی نستعلیق، شکسته نستعلیق و گل‌های اسلیمی و ختایی است، تنها تعداد محدودی را آماده می‌کنیم. این طرح‌ها با چاپ سیلک همراه با نقاشی و مهره‌دوزی‌ روی لباس‌ها انجام می‌شود.
وی درباره خوشنویسی روی لباس‌ها هم گفت: خوشنویسی ایرانی ترکیب‌بندی بسیار زیبایی را روی لباس ایجاد می‌کند که این خطوط حتی می‌تواند خوانا هم نباشد. برای چاپ آن‌ها هم از حضور یک هنرمند خوشنویس و همچنین نرم‌افزارهای خوشنویسی استفاده کردیم.
وی افزود: برای ترکیب زیبای لباس‌ها هم سعی کردیم روسری، مانتو و کیف آن را به صورت هماهنگ با هم کار کنیم.
بحرینی همچنین به کپی شدن طرح‌هایشان از سوی یک کارگاه اشاره می‌کند و می‌گوید: از طرح‌های ما روی پارچه‌های بی کیفیت کپی هم شد که البته این انگیزه قوی‌تری به ما داد، چون متوجه شدیم بازار از طرح‌های ما استقبال کرده است و کارمان آنقدر جذابیت و زیبایی دارد که دیگران برای فروش بیشتر از آن کپی کرده‌اند، اما ما بلافاصله طرح‌های قدیمی را کنار گذاشتیم و با طرح‌های جدیدتری کار را ادامه دادیم.
بحرینی تأکید می‌کند: هرچقدر که کار ما توسعه بیشتری پیدا کند، باز هم تولید انبوه نخواهیم داشت. یعنی از یک طرح تولید زیادی نخواهیم داشت، بلکه سعی ما این است که تولیدات ما تکراری نباشد.
این کارگاه‌های کوچک برای توسعه و خلاقیت بیشتر در کارشان نیاز به حمایت دارند تا بتوانند الگویی مناسب براساس فرهنگ ایرانی- اسلامی در پوشش مردم ایران به خصوص جوانان تنوع طلب ارائه کنند.

del.icio.us  داغ کن - کلوب دات کام  segnalo

تشخیص افراد مخفی در یاهو مسنجر