خبر های جدید

:::فرکانس تلویزیون طپش : فعلا" قطع می باشد:::فرکانس تلویزیون بی بی سی فارسی بر روی ماهواره هاتبرد :12539 / H /27500::: شبکه pdf-TV بر روی فرکانس جدید 11470/V/27500 هاتبرد به روی ایر آمد :::فرکانس تلویزیون فارسی 1 روی ماهواره یوتلست دبلیو 3 آ :11221/ H /27500 ::: رادیو پس‌فردا برنامه‌ای است در رادیو فردا که از شنبه تا چهارشنبه به مدت یک ساعت از 21:00 تا 22:00 شب به وقت ایران با اجرای فرشید منافی با زبان طنز آزاد، به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری وحتی ورزشی روز ایران و جهان می‌پردازد. :::
سینما با چاشنی ‌حاشیه و شایعه!! - DVB ، اخبار کانالها ، کدهای جدید و مطالب جالب از سراسر جهان
یکشنبه 3 آبان‌ماه سال 1388


سینما با چاشنی ‌حاشیه و شایعه!!


شایعه ازدواج هدیه تهرانی نیز جزو اخبار مورد علاقه زردنامه‌ها بود. آن‌ها در تیترهای دروغ‌شان بارها و بارها «تهرانی» را به خانه بخت فرستادند! عجیب ترین شایعه‌شان این بود که...

 سینمای ایران سرزمین شایعه‌های رنگارنگ است. کافی است هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، به سایت‌های سینمایی و زردنامه‌های پرهیاهو سر بزنید، تا با سیل شایعه‌های جدید روبه رو شوید. شایعه سازان به زندگی خصوصی ستاره ‌ها سرک می‌کشند و درباره آن‌ها اخبار جعلی منتشر می‌کنند که خود ستاره‌ها هم، از شنیدنش شاخ درمی‌آورند. به محض این که مهر تکذیب روی یک شایعه می‌خورد، زردنامه‌ها دست به کار می‌شوند و خودشان را، برای تولید یک شایعه جدید آماده می‌کنند. در این مطلب به مرور شایعه‌ها و حاشیه‌هایی پرداخته ایم که مورد توجه شایعه سازان قرار گرفته است. شایعه‌هایی که گاه هدفدارند و گاه صرفا به قصد تفریح و شوخی و خنده، منتشر می‌شوند. به هر حال این روزها شایعه‌های دروغ، آفت سینمای ما شده اند. اخبار جعلی که می‌توانند یک ستاره را محبوب یا منفور کنند. می‌توانند موفقیت اقتصادی فیلم را تضمین کنند یا آن را بر زمین زنند و...

 ببخشید این که می‌گن شما مرده اید، راسته؟!

یکی از سرگرمی‌های شایعه سازان این است که خبر مرگ یکی از اهالی سینما را بسازند و آن را، با پیامک برای دوستان‌شان بفرستند. آن‌ها تا به حال این تفریح خطرناک را درباره چند نفر مثل مسعود کیمیایی، پرویز پرستویی، عزت ا... انتظامی، محمدحسین لطیفی، ایرج قادری و رضا عطاران امتحان کرده اند. در چند مورد شدت شایعه آن قدر قوی بود که خبرگزاری‌ها، با فرد مورد نظر تماس گرفتند و این سوال را مطرح کردند: «ببخشید این که می‌گن شما مرده اید، راسته؟!» آن وقت آن هنرمند محترم، باید کلی سند و مدرک بیاورد که من نمرده ام و در سلامتی کامل به سر می‌برم و خودم هستم که دارم با شما صحبت می‌کنم. این جور مردم آزاری فقط یک نتیجه دارد: نگرانی و اضطراب خانواده هنرمند مورد نظر و مردمی‌که جزو طرفداران آن هنرمند هستند. پیشنهاد می‌شود مسئولان سینمایی، عوامل این جور مزاحمت‌ها را شناسایی کنند و هرچه سریع تر آن‌ها را به یک پزشک روانشناس معرفی کنند!

داستان‌های خیالی زردنامه‌ها با موضوع بازداشت
هم زمان با بازداشت «محمدرضا گلزار»، شایعه سازان روزهای پرکاری را پشت سر گذاشتند. اصل خبر تایید شده بود اما کسی از جزئیات و دلایل این بازداشت اطلاعی نداشت. بنابراین به یک باره هفت هشت داستان خیالی، درباره بازداشت او ساخته شد. این که او در حالتی ویژه و با سرعت بیش از حد مجاز در یکی از بزرگراه‌های دبی رانندگی می‌کرده است. این که دوستان گلزار دست به دامان علی کریمی ‌شده اند. (کریمی ‌زمانی در الاهلی امارات بازی می‌کرد) این که گلزار را در یک میهمانی دستگیر کرده اند و... حتی خبر شکایت تهیه کنندگان سینما از این بازیگر مطرح شد که چند نفر از آن‌ها، این خبر را تکذیب و اعلام کردند هیچ مشکلی با گلزار ندارند.

هدیه تهرانی، رکورددار جدال با حاشیه‌ها

در بین ستاره‌های زن، «هدیه تهرانی» رکورددار جدال با حاشیه‌ها و شایعه‌هاست. حجم شایعات منتشر شده درباره او، زمانی که همه او را به عنوان یک بازیگر پرکار و پولساز می‌شناختند بیشتر بود. اما زمانی که با سینما خداحافظی کرد، تا حدودی از دست مزاحمت‌های شایعه سازان راحت شد. یکی از قدیمی‌ترین شایعه‌ها این بود که او می‌خواهد مجری یک شبکه ماهواره ای، به نام «صبا» شود. شبکه ای که قرار بود تریبون رسمی‌حزب اعتماد ملی باشد و البته بعدها راه اندازی اش منتفی شد. شایعه مجری گری «هدیه تهرانی» در این شبکه این قدر قوی بود که خیلی از هنرمندان و سیاست مداران، در برابر آن واکنش نشان دادند.

شایعه‌ها با انگیزه‌های سیاسی مطرح می‌شوند
چندی بعد مهدی کروبی موسس حزب اعتماد ملی، خبر استفاده از بازیگران مطرح سینما از جمله هدیه تهرانی را در تلویزیون ماهواره ای صبا تکذیب کرد و گفت: «من مطمئنم این شایعه‌ها با انگیزه‌های خاص سیاسی مطرح می‌شوند.» «بهروز افخمی» که آن زمان به عنوان مدیر این شبکه تلویزیونی ماهواره ای از او یاد می‌شد، این شایعه را تکذیب کرد و گفت «گرچه هیچ اشکال و مانعی برای همکاری هدیه تهرانی با شبکه صبا وجود نداشت، اما به علت آن که توان پرداخت دستمزد او را نداریم، از همان ابتدا قصد نداشتیم که از وی به عنوان مجری شبکه استفاده کنیم. در حالی که این مسئله را، بارها و بارها اعلام کردیم که خانم تهرانی با ما همکاری ندارد و اخباری که در این زمینه گفته می‌شد را تکذیب کردیم.»

زردنامه‌ها ستاره‌ها را به خانه بخت می‌فرستند
شایعه ازدواج هدیه تهرانی نیز جزو اخبار مورد علاقه زردنامه‌ها بود. آن‌ها در تیترهای دروغ شان بارها و بارها «تهرانی» را به خانه بخت فرستادند! عجیب ترین شایعه‌شان این بود که فیلم بردار «ارباب حلقه‌ها» از این بازیگر خواستگاری کرده است. شاخ و برگ‌های این شایعه هم در نوع خود جالب بود. می‌گفتند او در تهران با این فیلم بردار سرشناس استرالیایی هم آشنا شده، در فرانسه تجدید دیدار کرده و قرار است مراسم خواستگاری در تهران انجام شود.

بازیگران قدیمی‌ سینمای قبل از انقلاب بازمی‌گردند

خبر بازگشت «بازیگران قدیمی‌سینمای قبل از انقلاب» و حضور آن‌ها در فیلم‌های ایرانی، نیز از آن دست شایعاتی است که هرچند وقت یک بار شنیده می‌شود. چندی پیش «بهروز وثوقی» اعلام کرد قصد دارد در فیلمی ‌از «بهمن قبادی» بازی کند. خبری که بعدها روابط عمومی ‌معاونت سینمایی وزارت ارشاد آن را تکذیب کرد. خبر حضور این بازیگر در شبکه خبر و شبکه دو نیز بازتاب داشت. تا جایی که ویژه برنامه خبری بیست و سی با زیرنویس «بدنام‌ها بازمی‌گردند»، به استقبال این موضوع رفت و خواستار اقدام مسئولان سینمایی شد.

ممنوع الخروج شدن سینماگران سوژه داغ می‌شود

شایعه «ممنوع الخروج شدن سینماگران» به چند شکل مطرح می‌شود. گاهی اعلام می‌شود که بازیگری ممنوع الخروج شده است، در حالی که او هیچ مشکلی برای خروج از کشور ندارد. گاهی هم بالعکس. خیلی وقت‌ها هم اصل خبر درست است. اما درباره این که چرا فرد مورد نظر، ممنوع الخروج شده دلایل ضد و نقیضی شنیده می‌شود. این اتفاق اولین بار برای «گلشیفته فراهانی» رخ داد. بعد از انتشار خبر بازی او در فیلم «مجموعه دروغ‌ها» به کارگردانی «ریدلی اسکات»، خبرگزاری دولتی ایرنا، خبر ممنوع‌الخروج بودن این بازیگر را روی خروجی خود قرار داد. خبری که بعدها از سوی وزیر ارشاد تکذیب شد. چندی پیش هم که «فاطمه معتمدآریا» ممنوع الخروج شد، برخی سایت‌ها این موضوع را به حوادث بعد از انتخابات مرتبط ساختند و وزارت ارشاد را در این رابطه مقصر دانستند. بعدها دبیر هیئت اسلامی‌ هنرمندان ممنوع الخروج بودن معتمدآریا را، بی ربط با وزارت ارشاد عنوان کرد و اظهار داشت: «این ممنوعیت ممکن است به دلایل اقتصادی یا دلایل دیگر باشد.» در همین زمینه اعلام شد که او به رئیس جمهوری برای حل مشکلش نامه نوشته و ملاقات کرده است. معتمدآریا چند روز بعد، این خبر را تکذیب کرد و گفت با هیچ فردی ملاقات نداشته است. این بازیگر می‌خواست در برنامه «از نزدیک و شخصی» که به بررسی سینمای ایران اختصاص داشت، شرکت کند. برنامه ای که با همکاری آکادمی ‌اسکار در آمریکا برگزار می‌شد. درباره دلیل ممنوع الخروج شدن «جعفر پناهی» نیز شایعات مختلفی شنیده می‌شود. پناهی دو هفته پیش راهی پاریس بود که گذرنامه اش، پس از مراجعه به فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) توقیف شد. برخی از سایت‌های سیاسی این موضوع را با اتفاقات مراسم افتتاحیه جشنواره جهانی فیلم مونترال مرتبط دانستند. این کارگردان ایرانی در آن مراسم روی دوشش شال سبز انداخته بود. روزنامه جوان نیز چندی پیش نوشت: بنا بر شنیده‌ها (ت.م) از کارگردانان سینمای ایران، از کشور ممنوع الخروج شده است. گفته می‌شود قضیه ممنوع الخروج شدن نامبرده با قضایای پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری مرتبط است. پس از انتشار این خبر کذب، تهمینه میلانی در گفت وگو با خبرگزاری‌ها اعلام کرد که ممنوع الخروج نشده است.

 زمانی برای بازداشت ستاره‌ها

چند ماه پیش در حوادث پس از انتخابات، شایعه بازداشت «رضا عطاران» و «پگاه آهنگرانی» منتشر شد که هر دو کذب بود. رضا عطاران ضمن تکذیب بازداشت شدن خود افزود: در زمان برگزاری مراسم یادبود شهدای هفتم تیر در مسجد قبا، از سوی ماموران انتظامی‌حاضر در محل جهت ترک محل تجمع به من تذکر داده شد و خبر بازداشت شدن حقیقت ندارد. «منیژه حکمت» مادر «پگاه آهنگرانی» نیز در واکنش به شایعه دستگیری فرزندش که برخی رسانه‌های غربی منتشر کرده بودند، گفت: «پگاه بازداشت نشده و فقط برای ارائه برخی توضیحات احضار شده است.»

حدس بزنید کدام سوپراستار به ایران می‌آید؟

سوپراستارهای سینمای جهان، قصد دارند به ایران بیایند. این خبر را بارها و بارها شنیده اید. حتی یک بار یکی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد در هفته گردشگری، ستارگان سینمای جهان مهمان ایران می‌شوند. قرار بود «یانگوم» به شیراز برود و «آمیتا باچان»، به اصفهان! چند روز بعد اعلام شد فوق ستاره صنعت سینمای هند، دعوت نامه جشنواره فیلم فجر را دریافت کرده است و برای حضور در ایران و گرفتن جایزه ویژه «یک عمر دستاورد» بیست و هفتمین دوره این رویداد معتبر سینمایی، اعلام آمادگی کرده است. اما هیچ کدام از این ستاره‌ها نیامدند و پرونده حضورشان در ایران خیلی زود بسته شد.

 توقیف شد، رفع توقیف شد

درباره شایعه توقیف و یا رفع توقیف فیلم‌ها، می‌توان یک مطلب جداگانه نوشت. این شایعات معمولا هم زمان با برگزاری جشنواره فیلم فجر مطرح می‌شوند. هر سال زمزمه‌هایی مبنی بر این که فلان فیلم اجازه نمایش ندارد، شنیده می‌شود. یا این که فلان فیلمی‌ که سال‌های گذشته توقیف شده بود، امسال رفع توقیف شده است. مثل فیلم «به رنگ ارغوان» که در سه، چهار سال گذشته، هر بار خبر حضورش در جشنواره منتشر شده است. این شایعات درباره فیلم «سنتوری» (داریوش مهرجویی) در حجم وسیع پخش شد. هنوز هم هیچ کس نمی‌داند چرا این فیلم توقیف شد. برخی گفتند، صدای چاووشی باعث توقیف سنتوری شده است. شنیده شد صدای رادان را با رایانه به صدای چاووشی نزدیک کرده اند، یا این که توقیف فیلم به خاطر نوع پوشش علی (بهرام رادان) و برخی از دیالوگ‌ها بوده است. یا این شایعه که بیرون آمدن دی وی دی «سنتوری»، کار خود مهرجویی بوده است.

 وقتی بازیگران ممنوع التصویر می‌شوند

این شایعه را هم بارها شنیده اید که فلان بازیگر، ممنوع التصویر شده است. چند سال پیش، «مریلا زارعی» شایعات مربوط به ممنوع التصویر شدن خود را، در پی اعتراض به نحوه داوری جشنواره امسال تکذیب کرد. این شایعه وقتی قوت گرفت که صحنه‌های بازی او در فیلم «اخراجی‌ها» مسعود ده نمکی حذف شد. هم چنین چندی پیش کاربران اینترنتی با یک فهرست صد نفره مواجه شدند که گفته می‌شد فعالیت جدید آن‌ها، در قالب برنامه‌های سازمان صدا و سیما تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است. البته قاعده ممنوع التصویر بودن در تلویزیون تاکنون برای مدتی کوتاه شامل حال چندین نفر از جمله «فرزاد حسنی»، «فاطمه معتمدآریا» و... شده است. اما هنوز کسی نمی‌داند خبر ممنوع التصویر شدن آن لیست صد نفره درست است یا نه.

ده نمکی هم محور شایعات می‌شود

قرار است «مسعود ده نمکی»، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی شود. خیلی‌ها از شنیدن این شایعه تعجب کردند. حتی خود ده نمکی! او بلافاصله با خبرگزاری‌ها مصاحبه کرد و ضمن رد این شایعه گفت: «بنده برای قبول مسئولیت پیر شده ام.» او در زمان قبل از انتخابات ریاست جمهوری نیز یک بار محور شایعات شد. شایعه شد که قرار است او فیلم تبلیغاتی احمدی نژاد را بسازد. در حالی که به گفته خودش با او هیچ صحبتی در این زمینه نشده بود.

می‌توان ابهام را کاهش داد
 
 الان که این مطلب دارد تمام می‌شود، می‌بینم حجم شایعات خیلی بیشتر از این بود و نشد به همه آن‌ها بپردازیم. این که فلان بازیگر با آن یکی ستاره در پشت صحنه یک فیلم درگیر شده است. این که نیکی کریمی‌می‌خواهد در انتخابات مجلس نامزد شود. این که «بهرام رادان» به خاطر بی احترامی ‌به سیمرغ جشنواره، ممنوع التصویر شده است و این که امسال جشنواره فیلم فجر برگزار نمی‌شود و... می‌گویند دو عامل باعث تولید و نشر یک شایعه می‌شود: «ابهام» و «اهمیت». در این که بسیاری از ستاره‌های ما بیش از حد مهم شده اند و در معرض توجه قرار گرفته اند، هیچ شکی نیست. نمی‌توان اهمیت آن‌ها را چندان پایین آورد. اما می‌توان با اطلاع رسانی درست و شفاف، «ابهام» اخبار و گزارش‌های مربوط به سینمای ایران را کاهش داد.
 
del.icio.us  داغ کن - کلوب دات کام  segnalo

تشخیص افراد مخفی در یاهو مسنجر