خبر های جدید

:::فرکانس تلویزیون طپش : فعلا" قطع می باشد:::فرکانس تلویزیون بی بی سی فارسی بر روی ماهواره هاتبرد :12539 / H /27500::: شبکه pdf-TV بر روی فرکانس جدید 11470/V/27500 هاتبرد به روی ایر آمد :::فرکانس تلویزیون فارسی 1 روی ماهواره یوتلست دبلیو 3 آ :11221/ H /27500 ::: رادیو پس‌فردا برنامه‌ای است در رادیو فردا که از شنبه تا چهارشنبه به مدت یک ساعت از 21:00 تا 22:00 شب به وقت ایران با اجرای فرشید منافی با زبان طنز آزاد، به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری وحتی ورزشی روز ایران و جهان می‌پردازد. :::
تکنولوژی GATR چیست؟ - DVB ، اخبار کانالها ، کدهای جدید و مطالب جالب از سراسر جهان
جمعه 9 دی‌ماه سال 1390


تکنولوژی GATR چیست؟


dvbpersian

یا تا بحال ماهواره ای بشکل یک توپ بزرگ دیده اید؟ آیا تا کنون نام تکنولوژی GATR به گوشتان خورده؟ این تکنولوژی یک آنتن ماهواره ایست که مانند یک بالون باد می شود و یک ماهواره را در هر جا و هر ساعت برپا می کند. آنتن GATR بسیار سبک و قابل حمل است و از پوششی قابل باد شدن تشکیل شده که می توان برای ارتباطات ماهواره ای آن را در هر مکان و در هر شرایطی نصب کرد. جالب است بدانید برای مستقر کردن آن نیاز به هیچ کامیون یا تریلری نیست.

 

نام GATR مخفف آنتن ارسال و دریافت زمینی “ground antenna transmit and receive”  می باشد. وزن این آنتن کمتر از ۷۰ پوند است و در دو کوله پشتی مخصوص یا چمدان جای میگیرد. این سیستم می تواند انرژی خود را توسط یک ژنراتور کوچک یا سیگار روشن کن ماشین تامین کند. چه تکنولوژی دیگری می تواند مانند GATR کوچک اما در عین حال قدرتمند باشد؟

اول بار تکنولوژی GATR برای عملیات نظامی، این ماهواره بادشدنی و جذاب را ایجاد کرد. این سیستم بقدری جمع و جور و قابل حمل و نقل است که براحتی می توان آنرا جابجا کرد و نیز به اندازه ای محکم است که می توان آنرا با هواپیما توسط چتر نجات به مناطق مورد نیاز پرتاب کرد. این سیستم به سرعت در هر نقطه ای از زمین ظرف ۳۰ دقیقه برپا می شود و برای دسترسی سریع و آسان به شبکه های ماهواره ای بویژه برای سربازان، خبرنگاران، واکنش فوری و امداد رسانی در بلایا مورد استفاده قرار می گیرد.

از کاربردهای دیگر تکنولوژی GATR می توان کمک به تولیدکنندگان برنامه های تلوزیونی در نقاط دور افتاده و نیروها در خط حمله، یا هر فرد در نقطه ای دور که در زندگی یا کارش به دریافت اطلاعات دیجیتال از جمله ویدئو، اینترنت و تلفن احتیاج دارد، را نام برد. در کل این سیستم راه حل مناسبی برای واکنش سریع، انتشار اطلاعات و عملکردهای نظامی می باشد. فرم منحصر بفرد قابل باد شدن آن که ارتباط با پهنای باند زیاد را ایجاد می کند، برای گردش اطلاعات در شرایط اضطراری بسیار مناسب است.

مخترع این طرح جالب پل گیرو “Paul Gierow” است که در سال ۲۰۰۷ نیز جایزه نوآوری PopSci را دریافت کرده. او می گوید هزینه ساخت آن ۱٫۵ میلیون دلار بوده است. این فنآوری جالب زایده ذهن خلاق مهندس Paul Gierow است که بیست سال برای گسترش آنتن های بزرگ فضایی در ناسا زمان صرف کرده است. او این تکنولوژی را در سال ۲۰۰۴ ثبت کرد و نام آنرا GATR-Com گذاشت.

از این تکنولوژی جالب می توان در هر مکان با هر شرایطی استفاده کرد

این آنتن از پلاستیک بسیار قوی و قابل انعطافی تشکیل شده که سطح یک شبکه رسانا در داخل کره ی بزرگ را پوشانده است(در حدود شش تا هشت فوت). طریقه باد کردن آنتن به این صورت است که از یک دریچه با یک کمپرسور کوچک، هوای فشرده به داخل و یک طرف آنتن هدایت می شود که به آن شکل سهمی وار می دهد. در ابتدا گیرو و شریک تجاری اش، ویلیام کلیتون (William R Clayton) نگران بودند که سطح کروی شکل این ماهواره توپی شکل بوسیله باد دچار ناهمواری شود اما آنها به اندازه ای باد داخل این پلاستیک انعطاف پذیر وارد می کنند که بسیار سخت و محکم می شود و حتی شدیدترین باد و باران ها نیز نمی تواند در آن ناهمواری ایجاد کند. بطوری که در هرنوع شرایط آب و هوایی از جمله باد، باران، طوفان، برف و آفتاب می توان از آن بخوبی استفاده کرد.

 

حتی در طوفان شدید هم این آنتن بدون حرکت و اختلال بکار خود ادامه می دهد

 

معمولا GATR، ۱٫۸ یا ۲٫۴ قطر دارد که برای ارتباطاتی از جمله دسترسی به اینترنت، VOIP(پروتکل انتقال صدا از طریق اینترنت)، ایمیل، پخش تلوزیونی و دیگر ارتباطاتی که نیاز به پهنای باند وسیع دارند، در مناطق دور دست استفاده می شوند. این تکنولوژی می تواند بصورت تکی یا گروهی برای دریافت سیگنال های قوی تر مورد استفاده قرار گیرد. نمونه ای از آنتن های گروهی را که گیرو نصب کرده است در شکل زیر می بینید:

 

آنتن GATR از یک رفلکتور انعطاف پذیر سهمی وار تشکیل شده که در بالای توپ نصب می شود. تمام توپ به زمین کابل شده و براحتی توسط چرخهای کوچک بر روی صفحه های پایه بر روی زمین حرکت می کند. این ویژگی باعث آسان تر شدن کار تنظیم می شود. توپ، مانند دیش عمل می کند با این تفاوت که در مقابل باد کاملا محافظت می شود و همچنان به طرف ماهواره مورد نظر ثابت قرار می گیرد. در این سیستم از RF بعنوان LNB استفاده شده است که وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات را بعهده دارد.

مزیت اصلی آن قابل انتقال بودن است. وقتی توپ باد می شود توسط دیشی که درون آن قرار دارد می چرخد براحتی می توانیم بفهمیم که در مقایسه با دیگر دیش ها با پهنای باند زیاد که صدها پوند وزن دارند و برای انتقال به ۴ تا ۱۰ جعبه ترانزیت احتیاج دارند GATR بسیار سبک تر و قابل حمل تر است.

همینطور که در شکل می بینید جعبه ها بسیار مقاوم هستند و طراحی آنها بگونه ایست که حملشان بسیار آسان شده است

یک پک این سیستم شامل آنتن بادشدنی ، تلمبه، لوله ها و صفحه ها هستند که همه داخل یک جعبه بسیار مقاوم و قابل حمل قرار می گیرند و جعبه دیگر شامل قطعات الکترونیکی شامل VSAT، باطری، مودم، تجزیه کننده طیف (spectrum)، کابل های RF، و وسایل ارتباطی مورد نیاز مانند لپ تاپ یا تلفن می باشد.

این فناوری در موقعیت های بسیاری آزمایش شده؛ از جمله شرایط بسیار سخت آب و هوایی، در بلایا و فوریت ها که هر بار از طریق سربازان چتر باز انجام می شد. نیروهای زمینی می توانند با فرماندهی مرکزی از طریق باند KU با ماهواره GEO ارتباط برقرار کنند.

 

تکنولوژی GATR در شرکتی با همین نام تولید می شود که خاستگاه آن ناسا می باشد.

 

سمت چپ، روی پریست (Roy Priest ) مدیر برنامه ها در شرکت GATR تکنولوژی و سمت راست دکتر بابی بران (Dr. Bobby Braun ) کارشناس ناسا، در مقابل یک آنتن بادشدنی GATR قرار دارند.

همچنان که اشاره شد کاربرد این تکنولوژی جذاب بسیار زیاد است از جمله در فوریت ها یا شرایط اورژانس و نیز کمک های بشر دوستانه که در اینجا به ذکر چند مثال می پردازیم.

در پی وقایع مصیبت بار اخیر مثل حمله تروریستی یازده سپتامبر، طوفان کاترینا و تسونامی در جنوب شرقی آسیا، آمادگی و سازماندهی، بیشتر از همیشه جلوه می کند. تکنولوژی ارتباطات ماهواره ای با پهنای باند وسیع، (GATR) برای پاسخدهی در فوریت ها، یا برای ترمیم سریع خطوط ارتباط زمینی که از کار افتاده اند، یا زمانیکه دیشهای ارتباطی بر اثر خرابی هوا یا حمله تروریستی از بین رفته اند، بسیار ایده آل است. تکنولوژی GATR در طوفان کاترینا و همچنین آتش سوزی وسیع در کوه های کالیفرنیای جنوبی بسیار کمک کننده بود. این فناوری در بسیاری از بلایا و فوریت ها در دو سال گذشته از جمله زلزله مصیبت بار هایتی همکاری داشته است.

زلزله هایتی

وجود GATR در افغانستان بیشتر برای ایجاد ثبات در مناطق تظاهراتی و پر آشوب بود که در اندازه های یک متر، ۱٫۸ متر، ۲٫۴ متر و ۴٫۶ متر به نمایش در آمد. یکی از آنتن های GATR بطور کامل انرژی خود را بوسیله منبع خورشیدی تامین می کرد. معمولا این تکنولوژی در جلال آباد افغانستان برای ایجاد عملیات آرام سازی در یک سال و نیم گذشته یک سیستم ماهواره ای کارا بوده است.

سیستم آنتن GATR بوسیله سازمان های بسیاری گسترش یافته است تا یک ارتباط ماهواره ای با پهنای باند وسیع برپا شود. تکنولوژی GATR پرسنل خود را برای کمک به برپایی این تجهیزات به نقاط مختلف اعزام می کند. از جمله آنها دیوید هافمن بود که در سال ۲۰۱۰ به هایتی اعزام شد. بخشی از فلسفه این کمپانی این است که موفقیت خود را برای کمک به دیگران در شرایط بحرانی و تلاش برای کمکهای بشردوستانه بکار گیرند.

این شرکت افرادی را آموزش می دهد و برای نصب این سیستم جذاب، ساده و در عین حال کارا به نقاط مختلف می فرستد که از بین آنها، می توان به دیوید هافمن اشاره کرد. در ادامه تصاویری از دیوید هافمن در شرایط مختلف آب و هوایی و موقعیت های متفاوت را مشاهده می کنید.

 

دیوید هافمن در هایتی یک ماهواره با پهنای باند وسیع نصب کرد

تکنولوژی GATR امروزه حمایت و مشارکت خود را در STAR-TIDES (سازمانهای قابل حمل و نقل برای توسعه و حمایت فوری) اعلام کرده است. برنامه STAR-TIDES قصد دارد کسانی را آموزش دهد و تربیت کند که بتوانند از این برنامه بعنوان راه حلی برای گسترش اقتصادی و واکنش فوری مانند کمکهای بشر دوستانه، کمک در بلایا و حمایت پناهندگان سیاسی استفاده کنند.

نویسنده : آمنه  گارسچی

del.icio.us  داغ کن - کلوب دات کام  segnalo

تشخیص افراد مخفی در یاهو مسنجر